fbpx
Damir Špoljarič

Rychlost domácích přípojek roste velkým tempem, Facebook s Googlem si staví mezi USA a Evropou vlastní podmořský kabel, do serverů budou do dvou let běžným standardem 100Gbps síťové karty a s novou generací mobilních sítí 5G bude možné mít do 5 let na pro mobilní připojení až 20Gbps. Pro běžné uživatele však začíná být omezujícím faktorem při rychlosti načítání webu rychlost světla, díky které jsou latence na server, který je umístěný na jiném kontinentu, násobně větší.

Pokud se český uživatel internetu dívá například na webové stránky umístěné na serveru v ČR, latence jsou zpravidla jednotky, maximálně desítky milisekund. Pokud se však stejný uživatel dívá na stránky uložené na serveru, který se nachází v USA nebo například Austrálii, latence budou stovky milisekund, což je dáno rychlostí světla v optických vláknech.

Byť se stovky milisekund mohou zdát jako malá hodnota, tak rozdíl v načítání webu může být 1 sekunda versus například až 10 sekund, což je způsobeno tím, že při načítání stránky se prohlížeč k serveru připojuje mnohokrát a stahuje si spoustu dat (obrázky apod.). Jedná se o fyzikální limit, který technika momentálně nemá jak překonat.

Z tohoto důvodu roste obliba tzv. CDN (content delivery network) služeb. CDN si lze představit jako lokální cache umístěné po světě či u konkrétních operátorů. Tato služba má za cíl, uložit v lokálních úložištích CDN uživateli často stahovaný obsah a dalším návštěvníkům ho tak nahrát ze svého lokálního úložiště a nikoliv z originálního serveru. Tuto službu, buď na své infrastruktuře nebo prostřednictvím velkých poskytovatelů CDN služeb (například Akamai), využívá i většina největších globálních webů.

Je nutno podotknout, že CDN zajišťuje zrychlení načítání jen statického obsahu jako jsou obrázky, videa a jiné statické soubory. Tento typ obsahu se však na délce načítání webu podílí největší měrou. Dynamický obsah stránek (skripty apod.) cachovat pomocí CDN bohužel nelze. Většina CDN nabízí i další přidané služby jako různé modernější způsoby komprese obrázků, což opět vede k rychlejšímu načítání webových stránek či podpora http protokolu verze 2.

Zrychlete svůj web pomocí CDN od vshosting~

Pro uživatele i provozovatele webových služeb je CDN naprosto transparentní. Tento typ CDN je označován jako „pull CDN“, kdy si CDN cache stáhne z originálního serveru obrázek, jakmile jej první uživatel požaduje tím, že si zobrazí stránku a udržuje ji v paměti či na rychlém SSD po nastavenou dobu platnosti. Tento typ CDN však příliš nepomůže internetovým webům s menší návštěvností, které jsou založeny na obrovském množství obsahu, který si uživatelé jen málokdy zobrazí. Může jít například o různé fotobanky.

V tomto případě pull mechanismus CDN není pro takový projekt příliš velkým přínosem. Pro tyto projekty slouží tzv. „push CDN“, kdy je k dané CDN přidaná služba CDN storage, který se nachází na stejných místech jako CDN cache body. Klient takové CDN poté duplikuje obsah, který má u sebe na serveru také na tento CDN storage. CDN cache tedy požadavek na obrázek nesměruje na originální server, který se může nacházet daleko, ale na tento CDN storage, který se nachází na stejném místě jako CDN cache a načtení stránky pro uživatele na druhém konci světa proto bude rychlé.

Uživatel při běžném užívání webu nemá šanci poznat, že se část webu stáhla z blíže umístěné lokální cache CDN. CDN je připojena do Internetu pomocí anycast IP adres, což jsou IP adresy v IP rozsahu, který se nachází v routovací tabulce v Internetu tolikrát, kolik je CDN bodů, a zajišťuje pro CDN redundanci na úrovni routingu v Internetu.

Pro běžného uživatele si to lze představit tak, že jedna a ta samá IP adresa se na různých místech internetu ve světě směruje na různá místa, tedy například k lokálním CDN cache. Pokud nastane porucha či nedostupnost dané CDN cache například pro část USA, provoz je automaticky v Internetu přesměrován na jiné nejbližší místo. Na principu anycastu jsou například založeny i hlavní světové root DNS zajišťující překlad názvu za tečkou – například .cz, .com., .sk apod.

Díky nárůstu poptávky po CDN službách vzniká řada nových poskytovatelů těchto služeb. Konkurenční prostředí jako u jakéhokoliv jiného oboru tak vede k postupnému snižování cen, které poskytovatelé CDN služeb většinou určují dle reálně přenesených dat z CDN do Internetu k uživatelům. Cena se často liší dle datového toku v jednotlivých částí světa. Nejlevnější datový tok z CDN je k uživatelům v Evropě, mírně dražší poté v USA a Kanadě (z důvodu vyšších velkoobchodních cen páteřní konektivity pro operátory oproti Evropě), nejdražší poté bývá datový tok k uživatelům v Asii, Austrálii a Jižní Americe, kde je konektivita výrazně dražší než v Evropě.


Damir Špoljarič

Včera se potýkalo jedno pražské datové centrum několikahodinovým výpadkem napájení elektrické energie. Dle vyjádření provozovatele šlo o chybu UPS, kdy se nečekaně vybily baterie při instalaci nového diesel generátoru. S podobným problémem se potýkala i další hostingová firma s datacentry v Praze a Brně. Podívejme se, jak vlastně systém UPS funguje, proč jde o nejdůležitější komponentu celého datacentra a jak má být ve správném datovém centru UPS udržována a co od ní lze očekávat.

UPS slouží k zajištění nepřetržité dodávky elektrické energie pro koncové spotřebiče (v případě datacentra jde především o servery a kritické části infrastruktury datacentra) a také k zajištění kvalitní dodávky, kdy UPS vyrovnává podpětí či předpětí na síti.

Nejpoužívanějším typem pro tento účel jsou bateriové UPS (on-line UPS s invertorem), zřídkakdy lze najít v některých datacentrech rotační UPS, která funguje na principu velkého setrvačníku, který dodává až několik desítek vteřin napájení serverům do doby nastartování generátorů. Bateriový systém je používanější, neboť jeho účinnost je v dnešní době poměrně vysoká (> 96%) a zaručuje dodávku energie po dobu několika jednotek až desítek minut, čímž se získá větší časová rezerva například ke startu záložního generátoru. O UPS je však nutné patřičně pečovat a znát slabá místa tohoto systému.

Životnost baterií, aneb jak se nespoléhat na dobu zálohování

Výrobce v dnešní době deklarují životnost baterií až 12 let. Lze to přirovnat ke garanci spotřeby auta výrobcem. Jde o velice teoretický údaj závislý na mnoha faktorech, mezi které patří například prostředí, ve kterém se baterie nacházejí či jejich četnost a způsob vybíjení a nabíjení. Baterie potřebují prostředí 20°C, vyšší teplota prostředí zkracuje dobu životnost, nižší teplota zvyšuje dobu životnosti, ale zkracuje dobu zálohování.

Baterie postupem času ztrácí svoji původní kapacitu a výpočet doby zálohování vychází z matematického výpočtu UPS dle typu baterií a vybíjecí křivky (při vybíjení baterii klesá napětí a při stálém odběru tedy stoupá proud (P=U x I) – to znamená, že se rychlost vybíjení zrychluje). UPS tak může krásně na display psát předpokládanou dobu zálohování 30 minut, ale po pár letech to již nemusí být pravda a posledních pár desítek % baterie při vybíjení zmizí v mžiku. 

Z tohoto důvodu je nutné provádět pravidelné kapacitní zkoušky, které například v ServerParku provádíme jednou do roka. Při těch se provádí vybíjení baterií až na nízkou hodnotu, sleduje se vybíjecí křivka a také rozdíl napětí na bateriích, čímž se zjistí i například vadný článek baterie, což je opět situace, kterou UPS nemá možnost v běžném provozu poznat.

Paralelní bateriové stringy UPS

Kapacitní test je přitom naprosto bezpečný, protože pouze sníží úroveň napětí ze sítě na usměrňovači na vstupu UPS ze sítě, čímž se začnou baterie vybíjet. Pokud by při testu došlo k problému, například nečekaně rychlému vybití baterií (pod kritickou hodnotu, která je po dobu testu nastavena na usměrňovači), nezpůsobí to výpadek napájení serverů, protože při náhlém poklesu napětí na bateriích UPS začne ihned napájet ze sítě.

Baterie jsou ve stringu zapojeny v sérii a pokud by došlo někde například k vadné baterii a výrazným zvýšením jejího vnitřního odporu nebo špatnému kontaktu mezi dvěma bateriemi, při výpadku napájení ze sítě dojde k tomu, že UPS nebude zálohovat a dojde k výpadku serverů. Z tohoto důvodu je vhodné mít zapojených několik paralelních bateriových stringů. V ServerParku tak máme na každé větvi UPS 3 nezávislé bateriové stringy. 

Nelze spoléhat na jeden systém… vždyť jde jen o techniku

Nikdy se nelze spoléhat na to, že UPS bude na 100 % fungovat, ať už výrobci deklarují co chtějí. Stejně tak správné datové centrum nemůže provádět výměnu či servis generátoru bez jiného náhradního zdroje elektrické energie. I dle UPTIME INSTITUTE je generátor primárním zdrojem elektrické energie.

ServerParku tak máme zapojené dvě naprosto nezávislé napájecí větve, na každé větvi je UPS v režimu N+1, tzn celkem tedy režim 2 x (N+1), každá větev disponuje vlastním diesel generátorem a současně je zapojen další diesel generátor, který je automatickým řídícím systémem připnut místo generátoru na jedné z větví, který je v poruše či údržbě. Každá větev disponuje vlastní sadou baterií a každá sada baterií je složena ze 3 stringů. 

I kdyby datové centrum potkala porucha generátoru, do toho se záhadně vybily baterie a do toho nastala porucha rozvaděče, datové centrum si s tím musí být schopni poradit bez výpadku napájení serverů. Servery by tak měly mít instalované 2 zdroje a být současně zapojeny do obou nezávislých větví, na nezávislé UPS, nezávislé rozvaděče a nezávislé generátory. Pokud servery mají pouze 1 napájecí zdroj, máme v ServerParku pro takové servery nainstalované v racku STS switche, tedy polovodičové rychlé „přepínače“, které při kompletní poruše na jedné větvi přepnou napájení z druhé větve bez výpadku serverů.

Foto z nedávné revize UPS ServerParku, která zahrnovala i kontrolu jednotlivých modulů modulární UPS (kontrola kondenzátorů, čištění modulu):


Během 17 let jsme provedli úspěšnou migrací stovky klientů. Pomůžeme i vám.

  1. Domluvte se na konzultaci

    Stačí nám zanechat kontakt. Obratem se vám ozveme.

  2. Bezplatný návrh řešení

    Nezávazně probereme, jak vám můžeme pomoct. Navrhneme řešení na míru.

  3. Profesionální realizace

    Připravíme vám prostředí pro bezproblémovou migraci dle společného návrhu.

Zanechte nám svůj e-mail nebo telefon




    Nebo nás kontaktujte napřímo

    +420 246 035 835 V provozu 24/7
    konzultace@vshosting.cz
    Zkopírovat
    Obratem se vám ozveme