fbpx
Damir Špoljarič

Podívejte se na hlavní důvody, proč stovky klientů volí dedikované servery od vshosting~.

Customizace konfigurace

Více než 40 % našich klientů využívá individuální konfiguraci dedikovaných serverů. Klientům zajišťujeme dedikované servery od řešení s výkonnými procesory až po řešení s například 1 TB RAM.

Okamžitý servis a upgrade

Jako jediná firma v ČR garantujeme opravu či výměnu serveru při poruše do 60 minut. Průměrně server opravíme do 25 minut :-). Skladem držíme stovky náhradních serverů přímo v datacentru a jsme tak schopni reagovat okamžitě. Stejně rychle můžeme provést i upgrade serveru či jeho výměnu za naprosto odlišnou konfiguraci s pouhým přehozením pevných disků.

Monitoring a vzdálený management v ceně

Každý dedikovaný server monitorujeme a v případě nedostupnosti serveru například z důvodu přetížení do 5 minut voláme klientovi a pomáháme mu v případě, že je nedostupnost zapříčiněná právě z důvodu problému na straně hardware serveru.

Všechny dedikované servery jsou zapojeny do centrální management sítě a klienti tak mohou přes naši webovou aplikaci KVM Proxy přistupovat na management dedikovaných serverů, sledovat log hardware serveru, dostat se na konzoli serveru (KVM), provést vzdálený boot či fyzicky restartovat server a to vše přes centrální rozhraní s maximálním pohodlím, což ocení zejména klienti, kteří mají více serverů.

Opravdu pořádná konektivita

Každý server je připojen do sítě 2x 1 Gbps (redundance pomocí LACP) do dvou oddělených switchů v režimu active-active, takže lze využívat plnou rychlost 2 Gbps. Volitelně nabízíme rychlost 2x 10 Gbps.

vshosting~ neslibuje nereálné a jeho páteřní síť je připravena na velké datové toky. Používáme ze všech hostingových firem nejlepší síťový hardware.

Jsme členem 4 peeringových center ve 3 zemích a naši evropskou infrastrukturu dále rozšiřujeme. Výhledově plánujeme i upgrade na 2x 100 Gbps do NIX.CZ. Technologie je na to již připravena.

Redundance

Používáme výhradně dvouzdrojové servery či servery s propojením s STS switchi, abychom plně využili vlastnosti špičkového datacentra a jeho infrastruktury energetiky. Díky tomu jsme schopni smluvně garantovat vysokou garanci dostupnosti.

Podívejte se do zákulisí záložních systémů našeho datacentra: https://www.youtube.com/watch?v=5lHvzvU6BWY

Kompletní správa fyzické infrastruktury – vše co potřebujete

Pro ty největší internetové projekty zajišťujeme komplexní infrastrukturu jako službu. K dedikovaným serverům tak nabízíme například tyto doplňkové služby:

– privátní sítě mezi servery (klientské VLAN)
– pronájem NetApp storage či prostoru na našem CloudStorage SSD/SAS pro centrální uložiště (NFS/iSCSI)
– špičkový premium AntiDDoS (Radware řešení)
– VPN as a Service
vshosting~ CDN

A další.

Více na https://vshosting.cz/dedicated-servers/


Damir Špoljarič

V létě budeme nasazovat nový ticketovací systém, který zajistí větší komfort pro klienty i náš tým. Podívejme se blíže na vlastnosti ticketovacího systému a na to, s čím bude nutné, po přechodu na nový ticketovací systém, počítat.

Kam psát tickety

Tickety se budou i nadále adresovat na podpora@vshosting.cz resp. na datacentrum@vshosting.cz (pro služby dedikovaných serverů a server hostingu) a konzultace@vshosting.cz. Tickety bude možné i nadále zakládat přes administrační rozhraní. O založení ticketu budete informováni prakticky v reálném čase a i další odpovědi do ticketů se našim pracovníkům zobrazí téměř ihned tak jako například u chatu (pro technickou zajímavost – díky použití websocketů).

Klientské číslo nebude potřeba – pozor na autorizované osoby

Pro založní nového ticketu již nebude nutné uvádět klientské číslo ani PIN. Ticket s technickými požadavky na podporu však budou moct založit pouze osoby uvedené v administračním rozhraní jako technické kontaktní osoby. Tickety od osob neuvedených mezi technickými kontaktními osobami nebudou přijaty. Zkontrolujte si proto prosím seznam technických kontaktních osob popř. nám napište na konzultace@vshosting.cz a rádi Vám s tím pomůžeme. V případě smazání technické kontaktní osoby již nebude moct daná osoba komunikovat s našimi pracovníky a to ani u již založených a nedokončených ticketů.

DKIM a SPF

Abychom zamezili možnosti založení ticketu z podvržené emailové adresy, ověřuje nový ticketovací systém, zda doména odesílatele (tedy emailová adresa klienta) disponuje správně nastaveným DKIM a SPF záznamem v DNS. V případě, že DKIM a SPF nastaveno nemáte, nejedná se o fatální nedostatek, pouze Vám při odeslání požadavku na podporu obratem přijde zpět autorizační odkaz k potvrzení, že jste opravdu autorem ticketu. Tato bezpečnostní opatření slouží jako spolehlivá náhrada klientského čísla, které vyžadovalo ruční ověření na naší straně.

Možnost pokračování v historických ticketech

Nejzásadnější změnou bude to, že od okamžiku přepnutí na nový ticketovací systém (o termínu vás budeme informovat) bude odpověď na jakýkoliv ticket ze starého systému vést k založení nového ticketu v novém ticketovacím systému. Kontext historie ticketu tak bude našim pracovníkům znám a budeme schopni nově založený ticket vyřídit. Pro naprostou vnitřní odlišnost starého a nového systému jsme se rozhodli staré tickety do nového ticketovacího systému neimportovat.

Stavy ticketů a historie ticketů

Nový ticketovací systém nyní pracuje s řadou nových stavů ticketů, které pomůže rozpoznat stav ticketu. Oproti současným stavům – nový / v řešení / ukončeno pracuje nový ticketovací systém se stavy ve frontě / v řešení / čeká na klienta / vyřešeno / naplánováno / ukončeno.

Abychom zajistili lepší přehlednost jednotlivých ticketů založených v novém systému, nebude již možné více než 14 dní vyřešený ticket znovu otevřít. Takový ticket se přepne na ukončeno a na odpověď do takového ticketu bude automatizovně odpovězeno, že je nutné založit nový ticket. Řeší se tím situace, kdy bylo řešeno více požadavků v jednom ticketu a takový ticket se například i více než rok se stovkami odpovědí neustále otevíral a byl již nepřehledný, což mohlo vést například k chybovosti při vyřízení požadadavku.

Historie ticketů

V klientském rozhraní bude nově i historie a stav ticketů založených pomocí emailu, nikoliv jen historie ticketů založených přes klientskou zónu.

Větší informovanost a kontinuita v řešení

Nový ticketovací systém si zakládá na tom, že klienta informuje o aktuálním stavu ticketu a dokonce o orientační době řešení či reakce. Naši administrátoři budou nyní u neurgentních požadavků mít možnost ticket uzamknout pro sebe a zajistit tak maximální kontinuitu řešení. I o tomto bude klient informován a bude mít možnost odmítnout řešení požadavku či problému jedním pracovníkem například z důvodu, že na vyřízení spěchá.

Nový ticketovací systém například také řadí požadavky od jednoho klienta jednomu administrátorovi, pokud to situace dovoluje.

PIN a telefonický kontakt

Při telefonickém kontaktu umí systém rozpoznávat číslo volajícího podle telefonního čísla u technických kontaktních osob. I proto je důležité vést správně telefonní čísla u technických kontaktních osob. Pokud budete volat z jiného telefonního čísla, nejde narozdíl u ticketů o fatální problém a při sdělení klientského čísla dojde k dodatečné autorizaci. Doporučujeme nastavit ve Vašem klientském rozhraní také PIN, který tak bude vyžadován i u autorizovaných telefonních čísel jako anti-spoofing řešení proti podvržení telefonního čísla (https://en.wikipedia.org/wiki/Caller_ID_spoofing),

Možnost přidávat nové příjemce do kopie

Často kritizovaný neduh současného ticketovače byla nemožnost přidávat další příjemce do kopie. Tato funkce je již v novém ticketovacím systému zahrnuta a navíc počítá i s možností odebrat člověka z kopie.

Automatická priorita

Nový ticketovací systém umí na základě charakteru obsahu ticketu rozpoznat urgentní tickety vyžadující prioritní zásah či oznámení o výpadku či jiném problému. Logika rozpoznávání funguje na základě výskytu klíčových slov a skladbě vět a při testech se ukázala jako velice spolehlivá. Navíc umí skloňovat i časovat. Jde o revoluční novinku, kterou jsme zatím nenalezli u žádného jiného hotového řešení.

SMS notifikace

Nový ticketovací systém bude také SMS zprávami kontaktovat klienta v případě, že dojde k důležité technické události vyžadující klientský zásah. Přes ticketovací systém je klientovi odeslána zpráva s podrobnostmi a současně SMS zpráva informující stručně o problému.

Shrnutí

Systém komunikace se s novým ticketovacím systémem nemění. Stále lze psát emaily na stávající emailové adresy. Nezapomeňte si však nastavit všechny osoby, které budou komunikovat s našimi technickými pracovníky, mezi technické kontaktní osoby. Jiná akce není vyžadována. Pro maximální zabezpečení telefonického kontaktu doporučujeme mít nastaven PIN. Nový systém umožní lepší přehled o požadavcích a má řadu dalších výhod, které budou patrné po nasazení nového systému. Termín nasazení nového ticketovače bude ještě upřesněn a nastane během léta.

Pokud máte jakékoliv dotazy k novému ticketovacímu systému, neváhejte se nás zeptat na emailu tickety@vshosting.cz


Damir Špoljarič

Kvalitní sít postavená na pořádných síťových prvcích je základ. Podívejte se, jaké prvky v síti používáme ve vshosting~ .

Čím routujeme

Kvalitní routery jsou základ. Spousta firem nezveřejňuje, jaké používá routery, přitom na pořádných routerech stojí stabilita celé sítě. Internet je routován dynamicky a propojení s jinými operátory je realizováno prostřednictvím BGP protokolu.

Právě výpočet dynamického routingu je nejslabší místo většiny routerů. K dnešnímu dni (6.6.2017) je v Internetu celkem 670868 IPv4 prefixů (rozsahů) z celkem 57624 autonomních systémů operátorů a 39910 IPv6 prefixů (počet však roste cca 300 za týden) z 13477 autonomních systémů. Málo výkonné routery, které pracují s plnou routovací tabulkou, potřebují k výpočtu rout klidně desítky minut. Po takovou dobu nemusí být některé destinace plně funkční.

Často se proto operátoři uchylují k tomu nepracovat s plnou routovací tabulkou, ale udržovat v paměti routerů jen některé základní prefixy (max. jednotky tisíc prefixů) a používat default gateway nadřazeného operátora. Připravují se tak o možnost podrobně nastavovat a určovat kudy potečou jaká data a rozhodovat, například na základě kvality spojení do jednotlivých lokalit, přes jakého operátora priorizují daný prefix.

Za posledních 11 let jsme si ve vshosting~ vyzkoušeli různé routery a postupně vyměnovali routery za lepší až jsme se nakonec rozhodli nedělat žádné kompromisy a využít routery z těch nejdražších a nejvyšších řad, které se pro datová centra používají u velkých nadnárodních operátorů. K routingu tak používáme routery Juniper MX960. V ServerPark DC1 máme hned 2, pro jistotu.

Tyto routery s výkonnými routing enginy, které používáme, zvládnou spočítat celý internet za desítky vteřin. Navíc máme v hlavním routeru dva routing enginy pro plnou redundanci, takže případná porucha jednoho neznamená nutnost přepínat provoz mezi routery, což s sebou vždy a u všech operátorů přináší mikrovýpadek (ten však může následně vést k přepnutí clusterů a způsobit další dílčí situace). S takovou situací se jeden router vypořádá a přepne veškerý provoz ihned na záložní router engine.

čím routujeme ve vshosting~

Kapacita MX960 udávaná výrobcem je 10Tbps (tedy asi 20 násobek datového provozu v NIX.CZ) a rozšiřování kapacity se provádí za běhu přidáváním či výměnou karet. Podporována je samozřejmě 100Gbps technologie (zatím aktivně nepoužíváme), její nasazení je pak již jednoduché.

Výhodou těchto high performance enteprise routerů je fakt, že veškerý provoz zajišťuje hardware, kde nehrozí, že provoz neupočítají procesory routerů, jak se to stává u méně výkonných zařízení. V tomto případě routing enginy v routerech provádí výpočet rout a vše poté zapisují přímo do karet, kde se o samotný provoz dále stará již hardware.

Co používáme na L2 páteř (páteřní switche)

L2, tedy switching, je druhý základní prvek páteřní sítě. Ani zde jsme nedělali kompromisy a o switchování se starají Nexus řady 7000 (konkrétně Nexus 7010). V datacentru jsou opět 2. Oba Nexusy 7000 používají pro redundanci vPC technologii. Jak Nexus 7000, tak vPC technologie je používána například na páteřní síti NIX.CZ, z čehož je patrné, že jsme zvolili špičkové zařízení.

Stejně jako v případě routerů i Nexus 7010 podporuje přidávání či výměnu karet za běhu dle potřeby. Kapacita na jeden slot je 550Gbps a i zde jsme připraveni na 100Gbps. Do těchto páteřních switchů se sbíhají uplinky “top of rack” switchů. Díky vPC je každý rack připojen v režimu active-active do dvou těchto páteřních prvků a rychlost připojení každého racku je 20Gbps.

Jak tyto nexusy tak routery bylo poměrně obtížné dostat do racků :-), každé zařízení má několik set kilo. I v tomto případě má každý Nexus 7000 2 supervisory (jakési mikropočítače) v high-availability režimu, takže porucha na jednom supervisoru neznamená nutnost provádět přepínání čehokoliv v síti. K tomu dojde ihned a automatizovaně až pokud by došlo k větší poruše na daném zařízení.

Náš hardware: routery a nexusy
vshosting~ hardware
jaký hardware používáme v síti

Do čeho připojujeme servery

Jako top of rack switche používáme Nexus řady 3000 a 3100 (také dva s vPC) s možností 2x 40Gbps uplinků či n x 10Gbps. Do každého páteřního switche Nexusu 7000 tak vede minimálně jeden uplink. Porucha uplinku či jednoho z Nexusů 7000 způsobí pouze snížení propustnosti, která je dimenzovaná stejně na mnohonásobek reálné potřeby. K žádnému výpadku nedojde díky vPC a LACP. Servery pak mají uplinky do obou Nexus 3172 switchů. V síti máme také řadu Cisco Catalyst switchů, které budeme v budoucnu nahrazovat za Nexusy.

do čeho připojujeme servery

Kudy tečou data

Většinu evropských dat se snažíme měnit v peeringových centrech. vshosting~ je aktuálně aktivně připojen do celkem 4 peeringových center v celkem 3 státech. V největším českém – tedy NIX.CZ je vshosting~ připojen již téměř 10 let (od 1.1.2008) a 9 let v největším slovenském SIX.SK.

Dlouhou dobu jsme také připojeni ve německém Frankurtu do největšího světového peering centra DE-CIX. V těchto peeringových centrech jsme propojeni se stovkami sítí, mezi kterými je i například Apple, Facebook, Microsoft a jednáme o přímém propojení s Amazon Web Services.

Některé statistiky můžete sledovat veřejně:
NIX.CZ: https://www.nix.cz/cs/port/port/day/all
SIX.SK: http://www.six.sk/index.php?page=pripojene_siete

Dále plánujeme připojení do dalších peeringových center. Z těch největších jsou ve hře AMS-IX (2. největší na světě) či LINX (největší britské peeringové centrum). Připojení NIX.CZ čeká upgrade a v budoucnu chystáme připojení do NIXu na 2x 100Gbps. Máme také v plánu připojení do zabezpečené VLAN Fénix (https://fe.nix.cz/)

Data, která se nemění v peeringových centrech se posílají do globálního Internetu prostřednictvím globálních TIER1 a TIER2 operátorů. Jmenovat můžeme například Telia Sonera nebo Cogent.


Během 17 let jsme provedli úspěšnou migrací stovky klientů. Pomůžeme i vám.

  1. Domluvte se na konzultaci

    Stačí nám zanechat kontakt. Obratem se vám ozveme.

  2. Bezplatný návrh řešení

    Nezávazně probereme, jak vám můžeme pomoct. Navrhneme řešení na míru.

  3. Profesionální realizace

    Připravíme vám prostředí pro bezproblémovou migraci dle společného návrhu.

Zanechte nám svůj e-mail nebo telefon




    Nebo nás kontaktujte napřímo

    +420 246 035 835 V provozu 24/7
    konzultace@vshosting.cz
    Zkopírovat
    Obratem se vám ozveme