fbpx
vshosting~

Digitální dilema: Environmentální dopad IT

Více než 4 miliardy aktivních uživatelů internetu jsou součástí problému, ve kterém chytré hodinky, mobily a domácnosti, a také infrastruktura internetu a systémy, které s nimi souvisí, jsou zodpovědné přibližně za 3,7 % emisí skleníkových plynů. Očekává se, že tento údaj se do roku 2025 ještě zdvojnásobí.* Dopad člověka na životní prostředí je čím dál zřetelnější a vyžaduje okamžitá opatření směřující k udržitelnosti IT.

Ekologicky šetrné strategie IT: Jaké kroky můžeme podniknout?

1. Správa energie a snížení uhlíkové stopy

Datová centra a serverové farmy spotřebují obrovské množství energie, které vede k extrémně vysokým emisím uhlíku. Zlepšení jejich energetické efektivity je tedy zásadní pro strategii zeleného IT. Toho lze dosáhnout například zavedením pokročilých chladících technologií a využitím obnovitelných zdrojů energie.

2. Boj proti elektronickému odpadu

Rychlá výměna elektronických zařízení generuje velké množství odpadu. Oproti tomu zelené IT zdůrazňuje recyklaci, vývoj trvanlivějších produktů a přijetí zařízení s modulárním designem, která jsou snadněji opravitelná a modernizovatelná, čímž se snižuje e-odpad.

3. Optimalizace softwaru pro energetickou efektivitu

Vývoj energeticky účinného softwaru je další kritickou oblastí. Využití pokročilých algoritmů a streamlinovaných technik kódování může výrazně snížit energii potřebnou pro software.

4. Zavádění praktik zeleného IT do firemního prostředí

Stále více společností si uvědomuje význam zeleného IT a zavádí ekologicky šetrné provozní postupy. Zařízení šetřící energii a podpora práce z domova jsou jen některé z cest, jak snížit dopad na životní prostředí u běžných činností.

Vize, výzvy a cesta vpřed

Implementace zeleného IT není zcela jednoduchá. Zahrnuje vysoké počáteční náklady, technologické bariéry i obecně nízkou informovanost spotřebitelů. Nicméně rostoucí zájem o ekologicky šetrné praktiky v IT zdůrazňují nezbytnost jejich implementace pro udržitelnou budoucnost.

Synergie podnikání a životního prostředí

Přijetí přístupů zeleného IT, jako energeticky účinný hardware, recyklovatelné materiály a ekologicky šetrné provozní postupy, přináší dvě výhody. Nejen že pomáhají životnímu prostředí, ale také zvyšují efektivitu podnikání. Tyto postupy umožňují organizacím zajistit dodržování předpisů a snížit jejich provozní náklady. Firmy využívající zelené IT zvyšují svou reputaci, a díky tomu efektivně spojují ekologickou odpovědnost s podnikatelským úspěchem.

Dopad prostřednictvím designu

Dobrým příkladem je optimalizace designu webových stránek. Jednoduše, vytvoření uživatelsky přívětivých webových stránek, které usnadňují nalezení požadovaného obsahu, může významně snížit zbytečný datový provoz a s tím spojený environmentální dopad.

Role inovací

Udržitelná IT není jen o současnosti, ale také o budoucnosti. Technologické pokroky, jako jsou energeticky účinná datová centra a inteligentní sítě, budou hrát klíčovou roli ve formování udržitelnější budoucnosti, ve které musí IT manažeři, profesionálové a všichni uživatelé technologií hrát aktivní roli.

vshosting: Případová studie udržitelnosti

Ve vshostingu jsme příkladem udržitelných postupů IT. Od samého začátku jsme mysleli na udržitelnost a životní prostředí. Naše datové centrum bylo navrženo pro maximální efektivitu a nadále intenzivně investujeme do obnovitelných zdrojů energie, aby se snížila naše ekologická stopa.

Třeba používání moderního hardwaru spolu s optimalizací ventilace a chlazení vedlo k dalšímu snížení spotřeby energie.

Spolu s efektivním řízením odpadu, programů na snížení a recyklace odpadu, vynesly tyto naše iniciativy našemu vlastnímu datacentru certifikaci zelené energie (certifikace od roku 2022).

Závěrem o zeleném IT, zodpovědnosti a příležitostech

Zelené IT není jen trend, je to zodpovědnost a příležitost pro dnešní podniky. Přijetím ekologicky šetrného hardwaru, propagací recyklovatelných materiálů a implementací environmentálně uvědomělých praktik mohou společnosti snížit náklady a zvýšit svou firemní reputaci. Co je důležitější, přispívají k udržitelné budoucnosti, kde technologie a ekologie existují v harmonii.

Zdroj: https://www.bbc.com/future/article/20200305-why-your-internet-habits-are-not-as-clean-as-you-think

Během 17 let jsme provedli úspěšnou migrací stovky klientů. Pomůžeme i vám.

 1. Domluvte se na konzultaci

  Stačí nám zanechat kontakt. Obratem se vám ozveme.

 2. Bezplatný návrh řešení

  Nezávazně probereme, jak vám můžeme pomoct. Navrhneme řešení na míru.

 3. Profesionální realizace

  Připravíme vám prostředí pro bezproblémovou migraci dle společného návrhu.

Zanechte nám svůj e-mail nebo telefon
  Nebo nás kontaktujte napřímo

  +420 246 035 835 V provozu 24/7
  konzultace@vshosting.cz
  Zkopírovat
  Obratem se vám ozveme