Členství ve FENIX a MANRS: vshosting~ součástí aktivit pro bezpečnější internet

Jak přispíváme ke zvýšení kybernetické bezpečnosti světového internetu.

Damir Špoljarič

Jsme hrdými členy projektu FENIX a globálního projektu MANRS. Řadíme se tak mezi globální hráče, kteří přispívají ke zvýšení kybernetické bezpečnosti světového internetu.

Jsme jubilejním 20. členem bezpečnostního projektu FENIX

vshosting~ se 2. května 2018 připojil do projektu FENIX. Dostali jsme se tak mezi dvacítku nejvíce důvěryhodných sítí.

Projekt FENIX vznikl v roce 2013 díky sdružení NIX.CZ jako reakce na intenzivní DoS útoky, kterým čelila česká média, banky a operátoři. Cílem FENIXu je umožnit v případě DoS útoku dostupnost internetových služeb v rámci členských subjektů. vshosting~ tedy zajistí dostupnost hostovaného obsahu ostatním připojeným operátorům i v kritických situacích.

vshosting~ a ostatní organizace, které jsou do projektu FENIX zapojené, také aktivně spolupracují při řešení aktuálních bezpečnostních incidentů. Již v červenci 2017 se bezpečnostní tým vshosting~ registroval v rámci Trusted introducer komunity. Získali jsme status listed a aktivně se účastníme lokálních aktivit zastřešovaných CSIRT.CZ.

Připojení k projektu FENIX je další z aktivit na poli kybernetické bezpečnosti. Dlouhodobě se tak snažíme o maximální bezpečnost nejen na úrovni vlastní síťové infrastruktury. 

vshosting~ je první česká společnost zapojená do globálních aktivit Internet Society

Dalším projektem, ve kterém jsme zapojeni je MANRS – Mutually Agreed Norms for Routing Security. Cílem této globální aktivity, která je zastřešená Internet Society, je zvýšení bezpečnosti routingu na internetu. Osvěta spojená s projektem MANRS si klade za cíl omezit rizika spojená s nevhodným nastavením napříč sítěmi, což v důsledku usnadňuje vedení DDoS útoků.

Požadavky vyplývající z MANRS částečně kopírují vstupní požadavky projektu FENIX. Jejich dodržení je ze strany Internet Society kontrolováno. Síťová infrastruktura vshosting~ kritéria deklarovaná tímto dokumentem dlouhodobě splňuje a je první společností z České republiky, která projekt podpořila. Zařadili jsme se tak vedle světoznámých firem jako jsou COMCAST, SWISSCOM nebo SKY.