fbpx
Damir Špoljarič

Práce technika v datovém centru je velká výzva pro každého nadšeného kutila – elektrotechnika a zájemce o hardware a špičkové technologie. Tým techniků tvoří jeden z hlavních pilířů vshosting~. Pojďme se krátce podívat na to, co vlastně takový technik datového centra dělá.

Uvnitř v datacentru

servery, všude servery

Pro znalce počítačů žádné překvapení. Vše v datacentru samozřejmě běží na serverech :-). Nejčastěji používáme servery značek DELL a SuperMicro. V ServerParku se však najde i například bladecenter HP (na tom provozujeme cloudovou službu SnackHost) a storage značky NetApp včetně pěkných hraček jako NetApp řady 82xx.

V ServerParku provozujeme 3 lokální sklady. V jednom se nachází desítky serverů (bez komponent) a v druhém serverové komponenty (stovky pevných disků a SSD disků, paměťových modulů, procesorů, síťových karet a dalšího). Třetí sklad slouží pro uložení datových a napájecích kabelů či náhradní komponenty do rozvoden.

Technici se tak starají o kompletní sestavení serverů, aktualizace firmware, montáže do racků v datacentru a základní instalaci operačního systému. V případě, že se jakýkoliv server porouchá, tak ve spolupráci s naším týmem adminů provedou diagnostiku problému a opravu či výměnu celého serveru.

Ve vshosting~ máme takové pravidlo – zajistit produkční provoz a raději vyměnit celý server než experimentovat na “živém”. S porouchaným serverem si poté technici hrají a hledají problém v klidu v kanceláři, ve které mají vyhrazen montážní prostor (sen každého kutila :-)). Často může jít pouze o méně závažný problém jako je například výměna vadného disku v RAIDu.

Ve vshosting~ nás rovněž na konci tohoto a začátku příštího roku čeká další zajímavý projekt. Plánujeme začít vyvíjet vlastní hardware po vzoru Facebooku, Google a dalších. Chceme zajistit větší efektivitu a využitelnost prostoru datacentra a přinést do oblasti hardware řadu inovací.

Technici upotřebí i manuální jemnou zručnost, neboť krom práce se serverovými komponentami řeší také instalaci optických prvků a spolupracují s týmem síťových specialistů vshosting~ na budování fyzické páteřní sítě.

Nejmodernější datové centrum v ČR

ServerPark je nejmodernější datacentrem v ČR. Aby toho nebylo málo, výhledově chystáme stavbu druhého datacentra. Technici datacentra se o datacentrum starají a hlídají jeho chod. Datacentrum disponuje špičkovou infrastrukturou vyhovující náročným technologickým požadavkům pro redundanci 2xN.

Technici datacentra se starají o monitoring chodu datacentra a zásahu v případě mimořádné události. ServerPark je plně autonomní datacentrum s automatizovaným řízením, které si poradí až se třemi souběžnými poruchami bez zásahu člověka. Přesto je ale takovou situaci nutno řešit.

Technici zde přijdou do styku s technologiemi průmyslových rozvoden, nejmodernějších UPS systémů (systém pro zajištění nepřetržitého napájení serverů), obrovskými 750kW záložními motor-generátory. Technici jsou zkrátka ti, kterým datacentrum říká pane. Znají každý kout budovy, kontrolují všechny systémy a jsou připraveni i na takovou situaci jako globální výpadek (blackout) na území Prahy.

ServerPark si poradí bez napájení ze sítě několik dní autonomně z vlastních zásob nafty. Preventivně ale při výpadku delším než 12 hodin přijíždí k ServerParku cisterna z ČEPRO a je připravena doplnit zásoby nafty. I toto tým techniků datacentra koordinuje.

Takto vypadá systém monitoringu. V ServerParku je rozmístěno více než 1000 různých čidel a monitorovacích bodů:

systém monitoringu v datacentru ServerPark

Mrkněte na reportáž České televize:

Během 17 let jsme provedli úspěšnou migrací stovky klientů. Pomůžeme i vám.

 1. Domluvte se na konzultaci

  Stačí nám zanechat kontakt. Obratem se vám ozveme.

 2. Bezplatný návrh řešení

  Nezávazně probereme, jak vám můžeme pomoct. Navrhneme řešení na míru.

 3. Profesionální realizace

  Připravíme vám prostředí pro bezproblémovou migraci dle společného návrhu.

Zanechte nám svůj e-mail nebo telefon
  Nebo nás kontaktujte napřímo

  +420 246 035 835 V provozu 24/7
  konzultace@vshosting.cz
  Zkopírovat
  Obratem se vám ozveme