Tento článek přináší nahlédnutí do našeho interního strategického rozhodování, proč jsme se rozhodli jít složitou cestou vlastní infrastruktury včetně stavby vlastních datacenter či vývoje vlastního hardware.
Jak to dělají v zahraničí?
Když se podíváme na různé zahraniční společnosti zabývající se poskytováním cloudových služeb, nalezneme různé koncepty. Někteří volí pronajatou infrastrukturu jako službu (např. Heroku v AWS), někteří šli cestou vlastní infrastruktury – OVH a další. U některých vidíme změnu konceptu – RackSpace přechází z vlastní infrastruktury do Amazonu, Dropbox naopak přešel z Amazonu na vlastní řešení.
U těchto firem jde často o rozhodnutí na základě nákladů, kdy se zkrátka od určité velikosti vyplatilo řešit si infrastrukturu vlastními silami. Druhým důvodem je outsourcovat “komoditní” část a soustředit se pouze na vývoj vlastních služeb s přidanou hodnotou, což je také platný argument.
Naše cesta k vlastní infrastruktuře
Před podobným rozhodnutím jsme stáli i my a došli jsme, po dlouhém uvažování a plánování, k závěru jít cestou vlastní infrastruktury. Je to cesta, která je z určitého pohledu rizikovější a zcela jistě investičně náročnější a při aktuální velikosti firmy to nemusí dávat příliš smysl ani z pohledu provozních nákladů.
Pro služby vshosting~ na trhu střední Evropy (a od příštího roku také pro Zerops.io) využíváme primárně lokality umístěné v České republice. Postavili jsme zde naše první datové centrum a druhé datové centrum momentálně plánujeme. Kromě datového centra řešíme vlastními silami i kompletní síťovou páteřní infrastrukturu a to včetně strategických částí optických tras.
Co nás k tomu vedlo?
A) RIZIKOVOST
Prvním impulsem, proč se oprostit od pronajaté infrastruktury, je rizikovost. Zakládáme si na kvalitních službách a byť to zní jako klišé, tak toho jde docílit pouze tak, že jste schopni řídit riziko provozu ideálně až k dodávce energie na vysokém napětí. Koncept poskytování cloudových, kolokačních a podobných služeb je z pohledu SLA změť omezených záruk a realita je taková, že plnou výši způsobených problémů reálně nikdo negarantuje. Jako ukázku doporučuji prostudovat standardní SLA Amazonu – zejména část, že při výpadku 7 a více hodin v měsíci dostanete slevu 30 %.
Nikdy jako klient nevíte, zda dodavatel (ať už datacentra nebo cloudových služeb) řeší vše tak, aby eliminoval všechna možná rizika provozu. Nevíte, zda provádí revize všech zařízení datacentra jak má a vlastně do toho nemáte možnost nijak reálně nahlédnout. U vlastní infrastruktury si rovněž můžete dovolit zainvestovat do “zbytečné” redundance navíc i u věcí, u kterých víte, že jsou provozně rizikovější a tedy ohrožují i váš byznys. My jsme takto zainvestovali do redundance chlazení N+2. I když je riziko výpadku dvou chladících jednotek během několika hodin určitě malé, tak jsme se s tím v reálném provozu už potkali.
Stejné důvody panují i u provozování vlastní páteřní sítě, kdy jsme sice odkázáni jakožto operátor na další operátory v Internetu, se kterými jsme propojeni, ale na tomto principu je ostatně založen celý Internet a riziko se snižuje tak, že je propojení realizováno s více sítěmi v rámci dynamického routingu.
B) NÁKLADY
Výše jsem popisoval, že vlastní infrastruktura u firmy naší velikosti je provozně i investičně nákladnou záležitostí. S růstem firmy nicméně vlastní infrastruktura dává větší smysl, což je umocněno i tím, že infrastrukturu máme možnost plánovat a hledat optimální cesty. Z tohoto důvodu vznikl nápad na stavbu datacentra ServerPark DC2, které bude realizováno na principu stejnosměrného napájení. Kombinací nepřímého a přímého freecoolingu s adiabatikou (dochlazování odpařováním vodní mlhy na výměníku chlazení) a s konceptem vlastních serverů zajistíme zvýšení kapacity datacentra na řádově desítky tisíc serverů a výrazné provozní úspory na spotřebě elektrické energie. Vyjádřeno v číslech – úspora nákladů oproti využití infrastruktury třetí strany bude ve výši cca 40 – 45 %.
Lokality mimo střední Evropu
S plánovanou expanzí do zemí jako je například UK budeme řešit lokální infrastrukturu. Nemáme (zatím) ambice realizovat stavbu datového centra mimo Českou republiku, tudíž v zemích mimo střední Evropu počítáme s nutností využití datacentra třetí strany, zbytek infrastruktury budeme však nadále řešit vlastní cestou. Vyplývají z toho výše zmíněné nevýhody (nemožnost řízení provozu datového centra), nicméně u služeb typu Zerops.io toto budeme kompenzovat provozem ve více nezávislých lokalitách. Zjednodušení zajistí i fakt, že Zerops.io je technicky připraven na provoz na kompletně ploché infrastruktuře na jednotném hardware.
Nevýhody vlastní infrastruktury?
Provoz vlastní infrastruktury klade obrovské personální a znalostní nároky. Je velmi jednoduché se spálit a způsobit technický problém jen vlivem menších zkušeností než by tomu bylo v případě pronajaté infrastruktury u zkušeného poskytovatele. Kromě vývoje vlastních služeb s přidanou hodnotou tak řešíme i provoz té “spodní” infrastruktury (datacentrum, síť), což přináší náklady a stres, ale víme, proč to děláme. Chceme být i nadále prémiovým poskytovatelem.
Damir Špoljarič
Co-Founder & CEO
vshosting~ / SnackHost / Zerops.io